Drukowanie bez stresu

DRUKOWANIE BEZSTRESOWE – czyli – jak przygotować prace i zamieniać je na pliki PDF – WYJAŚNIENIA I INSTRUKCJE „DLA HUMANISTÓW”:) – na powszechne życzenie !

PDF to skrót słów: Portable Document Format – czyli dosłownie – PRZENOŚNY format dokumentu. PDF CREATOR to darmowy program do tworzenia plików PDF.
Zamiana na PDF – dlaczego?
Wersja, którą tworzymy na naszym komputerze programem z pakietu Microsoft Office – głównie edytorem WORD, w formacie doc. – bardzo często, po otwarciu na INNYM komputerze może się „rozsypać”. Tabele, obrazki się przesuwają, tekst zmienia krój i wielkość czcionek, zamiast orginalnych np. 98 str. nagle mamy dużo więcej… Dlaczego tak sie dzieje? Nie wiadomo na pewno… Główną przyczyną jest nie stosowanie się przez autora do zasad pisania w edytorze – np. używanie spacji do formatowania, nadużywanie tabulatorów – ale nie tylko… 🙁 Ewentualne pretensje można skierować do Billa Gatesa firmujacego Office 🙂 Aby uniknąć kłopotów tego typu powinno się zamienić gotowy, skończony dokument na plik typu PDF. Dopiero wersja dokumentu zapisana w PDF będzie się otwierała na każdym komputerze TAK SAMO – jak jak na Waszym komputerze. A przynajmniej powinna na 99,9% – bo niezbadane do końca są wyroki zerojedynkowe… Aby więc uniknąć powyższych kłopotów ZAMIENIAJMY na pliki PDF nawet 1 stronę stworzoną w innych programach np. word, excel, corel czy autocad (Uwaga – w VERSO – 10% zniżka – za wydruk wielkoformatowy w przypadku przyniesienia rysunków w pdf !)
UWAGA !!! Nie bierzemy odpowiedzialności za prace, które zostały przygotowane niezgodnie z naszymi zaleceniami, np. w otwartych plikach, aplikacji MS Office. W tych przypadkach płaci się za każdą – nawet źle wydrukowaną strone – wg cennika.

 

 • Tu naciskając ściągniesz na swój komputer program PDF CREATOR dla programów: Windows 9x/NT/2000/XP (11,00 MB)
  Należy go pobrać i zapisać na swoim komputerze – polecenia: „POBIERZ” a potem – „URUCHOM” (akceptując wszelkie zapytania instalacyjne – PDF CREATOR pojawi się w Program Files – niczym nie zagrozi komuterowi!). Program po zainstalowaniu jest wirtualną drukarką – będzie dostępny po naciśnięciu PLIK/DRUKUJ.
  1. Przygotowanie pracy do druku.
  Jeżeli praca jest dłuższa i ma być w dwóch wersjach – jednostronnej i dwustronnej – trzeba OSOBNO przygotować te 2 (dwie) RÓŻNE wersje do druku – wcześniej U SIEBIE – NA WŁASNYM KOMPUTERZE!
  Wersja JEDNOSTRONNA – wiadomo – zgodnie z ustaleniami promotora – odpowiednia wielkość czcionki, marginesów, odstępów między wierszami itp.
  Przy wersji DWUSTRONNEJ pamiętać należy DODATKOWO o marginesach lustrzanych i numeracji zewnętrznej lub – zamiennie – marginesach obustronnie takich samych np. 2,5 cm (spoko starczy na oprawę) i wtedy numeracji stron na środku.

  2. Zamiana na PDF. JAK?
  Zakładamy, że już mamy program PDF Kreator – na naszym komputerze, zgodnie z instrukcją z góry tej strony… Aby zamienić na dokument np. plik .doc na plik PDF musi być on otwarty. Potem należy wybrać: PLIK/DRUKUJ, wybrać na pasku drukarkę – PDF Creator i nacisnąć DRUKUJ. Następnie SAVE/ZAPISZ. Nastąpi zapisywanie (nie drukowanie !) – na pulpicie Waszego komputera – dokumentu w wersji PDF, którą należy nam przesłać lub przynieść na nośniku danych.

  3. Pożyteczna rada – sprawdzona w 50 % przypadków…
  Warto ze sobą również mieć dodatkowo pierwotną wersję własnej pracy w formacie doc. Tak na wszelki wypadek – np. usunięcia ewentualnych błędów w nazwisku promotora lub nazwie uczelni, zauważonych w ostatniej chwili 🙂
  W formacie PDF bez specjalnej wiedzy – mamy 🙂 oraz oprogramownia – nie mamy – bo drogie :(( – nie da się – w zasadzie – nic poprawić. (Nasz grafik za ruch myszką bierze min. 200 zł… 🙂

  4. Większe pliki można nam udostępniać poprzez WeTransfer.

 

UWAGA !!! Nie bierzemy odpowiedzialności za prace, które zostały przygotowane niezgodnie z naszymi zaleceniami, np. w otwartych plikach, aplikacji MS Office. W tych przypadkach płaci się za każdą – nawet źle wydrukowaną strone – wg cennika.